Izdota Astrīdas Jansones grāmata “Trimdas izskolotie”

Ir cilvēki, kuru soļu atbalss dzirdama pat pēc tam, kad šīs zemes gaitas ir noietas. Astrīda Jansone mūžībā devās pagājušā gada decembrī, bet nu lasītāju rokās nonāk grāmata “Trimdas izskolotie”, kurā apkopotas Astrīdas intervijas ar jauniešiem – Vītolu fonda stipendiātiem, kuri studējot saņēmuši atbalstu no ziedotājiem latviešu diasporā.

Grāmatā iekļautas intervijas ar: Andu Arkliņu (Mārtiņa un Kristīnes Puteņu stipendija), Arturu Barščevski (Jāņa Arvīda Bungs un Metas Kalniņas Bungs piemiņas stipendija), Kristu Annu Belševicu (Valža Muižnieka piemiņas stipendija), Jāni Breidaku ("Daugavas vanagu" Toronto nodaļas stipendija), Valdu Brūveri (Paula un Ariadnes Dzintaru stipendija), Anniju Būmani (Alfrēda un Sarmītes Gravu stipendija), Līgu Dadzīti (Kornēlijas Dinbergas piemiņas stipendija), Kristīni Gailīti (Matīsa un Līgas Kukaiņu stipendija), Leldi  Gordējevu (Veras Diwisch stipendija), Kristīni Gordijenko (Gundara un Astrīdas Strautnieku stipendija), Aināru Knoku (Īras un Pētera Bolšaitis stipendija), Inesi Kukaini (PBLA  stipendija), Agiju Lāci (Saginavas Latviešu kluba stipendija),  Kristiānu Meidropu (Jura Gravas piemiņas un prof. Jāņa Gablika piemiņas stipendijas),  Mārci Milakni (Jaunsardzes fonda stipendija), Artūru Pauguru (Zelmas Grīnfeldes-Brežinskis piemiņas stipendija), Aivi Pīzeli (Krogzemju dzimtas stipendija), Dāvi Priedi (Aivara Sluča stipendija), Līgu Rakstiņu (Vītolu fonda stipendija),  Aivi Romančuku (Aivara Andersona ģimenes stipendija), Artūru Šilovu (Noras Mičules stipendija), Lindu Uzuli (Elfrīdas un Jāņa Rutku fonda stipendija), Edīti Vārtiņu (Daumanta un Birutas Heisteru stipendija),  Janu Vecstaudžu (Zvejnieku ģimenes stipendija), Līgu Zvirgzdiņu (Balvas un Ata Bredovsku stipendija), Jāni Zvirgzdiņu (Evarista un Mārītes Bērziņu stipendija).

Astrīda Jansone (dzimusi Riekstiņa, 1930-2020) – literāte un sabiedriska darbiniece. 1944. gada rudenī ar vecākiem devās bēgļu gaitās uz Vāciju. 1950. gadā izceļoja uz ASV, dzīvoja Klīvlandē, kur strādāja grāmatvedībā, vēlāk ceļojumu aģentūrā. Latvijā pirmo reizi viesojās 1975., bet  2003. gadā atgriezās uz dzīvi Tēvzemē pavisam. Astrīda rakstījusi lugas, kas iestudētas Klīvlandes DV, Sietlas kā arī Minesotas latviešu apvienības Jaunatnes teātra kopās. Darbojusies Latvijas Tautas frontes atbalsta grupā Klīvlandē un finansiāli palīdzējusi latviešu trimdas kultūras organizācijām, kā arī dažādiem nodibinājumiem Latvijā. Ir grāmatu – „Vēl viens sapnis. Radi un draugi 15 gados”, „Dārlinga līkloči”,  „Labie ļaudis” un "Trimdas bērnu bērni" –  autore. Regulāri publicējās laikrakstā "Laiks".

Astrīda Jansone reiz ir teikusi: “Vītolu fonds ir mana lielākā mīlestība Latvijā.” Tikpat dziļā pateicībā mēs varam sacīt, ka Astrīdas paveiktais fonda labā ir nenovērtējams ieguldījums, kas mūžam mūs uzrunās caur grāmatu lappusēm, siltām atmiņām un paveiktajiem darbiem. “Trimdas izskolotie” nav tikai jaunu cilvēku  lineāra dzīvesstāstu atklāsme, tas ir krustojums, kurā, satiekoties ziedotāju un stipendiātu ceļiem, tiek sperti nozīmīgi soļi pretī labākai un gaišākai nākotnei.

Grāmatas izdošanu atbalstīja Amerikas latviešu apvienība.

Par iespēju iegādāties izdevumu aicinām vērsties apgādā “Laika grāmata” – tālrunis +371 29439423, e-pasts redakcija@laiks.us. Redakcijas adrese: Ģertrūdes iela 27, Rīgā, LV-1011.

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums