Bertrama un Lidijas Rozenbergu piemiņas stipendija /2012/

Jura Petričeka 2012. gadā izdotā grāmata "Bertrams Rozenbergs. Fiat justitia."

Bertrams Rozenbergs (1904–1960) beidzis vidusskolu un universitāti Rīgā. Lidija (1897–1988) beigusi vidusskolu Dubultos. Viņi salaulājās 1931. gadā. Ģimenē uzauga četri bērni – divas meitas Ilze un Rita un Lidijas meita un dēls Lidija un Pēteris no pirmās laulības. Studiju gados Bertrams izpildīja obligāto dienestu Latvijas armijā. Viņš bija ķirurgs Rēzeknē. Pirmās padomju okupācijas laikā ģimene pārcēlās uz Tukumu. Tur Bertrams Rozenbergs bija slimnīcas direktors un ķirurģijas nodaļas vadītājs, divus gadus arī pilsētas vecākais.

Lidija ar meitām Ilzi un Ritu devās bēgļu gaitās 1944. gada jūlijā, bet Bertrams brīvprātīgi iestājās Latviešu leģionā. Pēc kara viņš strādāja Ventspilī par ķirurgu, tad tika pārcelts uz Valku, kur čeka viņu arestēja. Bertrams izbēga un četrus gadus slēpās, tomēr viņu atkal arestēja un izsūtīja uz Kazahstānu. Bertrams atgriezās Latvijā 1956. gadā un līdz 1959. gadam strādāja par ķirurgu Liepājā.

Lidija un meitas 1950. gadā saņēma izsaukumu uz ASV. Lidija strādāja par mājkalpotāju un masieri. Viņa aktīvi darbojās Ņujorkas Latviešu evaņģēliski luteriskās draudzes dāmu komitejā. Meita Lidija no Latvijas devās bēgļu gaitās uz Zviedriju. Viņa strādāja par farmaceiti. Dēls Pēteris bija iesaukts darba dienestā un vēlāk leģionā, pēc padomju gūsta strādāja par galdnieku Rīgā un Ādažos. Meita Ilze beidza psiholoģijas studijas un strādāja Ņujorkā un Sanfrancisko. Meita Rita pēc apprecēšanās pārcēlās uz Masačūsetsu, vēlāk Kaliforniju, Aļasku un Vašingtonu un 2008. gadā atgriezās uz dzīvi Latvijā.

2012. gadā Rīgā izdota meitas Ritas sarakstītā tēva biogrāfija Bertrams Rozenbergs. Fiat justitia.

Ritas vīrs Juris Petričeks, godinot sievas vecāku piemiņu, 2012. gadā dibināja Bertrama un Lidijas Rozenbergu piemiņas stipendiju.

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums