Zvejnieku ģimenes stipendija /2003/

Andrejs Zvejnieks (1920-2001), talantīgs ķīmiķis, izcils savas tautas patriots, veiksmīgs uzņēmējs.


Andrejs Zvejnieks

Latviju Andrejs Zvejnieks atstāja 1945. gadā, dodoties bēgļu gaitās uz Zviedriju. Vienpadsmit gadus vēlāk viņš pārcēlās uz ASV, lai sastaptu savu izaicinājumu. Sākumā viņš strādāja rūpnīcā, kur ievēroja, ka, pārstrādājot ražošanas procesā radušos atkritumus, veidojas ļoti vērtīga substance. Viņš noslēdza darījumu ar rūpnīcas vadību, ka visus atkritumus iepirks vienīgi viņš, un tā viņš pamazām sāka savu biznesu. Dažas dienas nedēļā viņš strādāja laboratorijā garāžā, dažas dienas nedēļā vilka mugurā savu labāko uzvalku un braukāja apkārt, tirgodams tos produktus, ko bija patentējis.

Firmā strādāja divi darbinieki - A.Zvejnieks un viņa sieva. Jau nākamajā gadā uzņēmums sāka plaukt. Kad ieņēmumi sasniedza kulmināciju, uzņēmums tika pārdots.

Andrejs Zvejnieks savam brālim rakstīja:

“Varbūt esi izrēķinājis, ka 80 gadu mūžā ir 2 522 880 000 sekundes, un tās jau nav nekādi garie laika sprīži. Diemžēl mēs tās nevaram sakrāt vai kādam uzdāvināt. Vienīgā iespēja ir tās nodzīvot vairāk vai mazāk derīgi.”

Andrejs Zvejnieks nomira 10 dienas pirms savas 80 gadu jubilejas. Savā mūžā viņš prata nodoties nodarbēm, kas viņu aizrāva, taču sakrāto naudu atdot vienīgajam, kam ticēja, - izglītībai.

 


Andrejs Zvejnieks ar dēlu Pēteri (no ģimenes arhīva)

Mantojuma pārvaldītājs ir viņa dēls, ķirurgs no ASV Pēteris Zvejnieks, kurš, pasniedzot stipendijas, teica: “Tiekoties ar jauniešiem, es sapratu, cik ļoti nepieciešams īstenot tēva sapni un turpināt viņa sākto darbu.”

Zvejnieka fonds dibināts 1990. gadā ASV. Stipendija nosaukta par Zvejnieku ģimenes stipendiju, kas ir novēlēta ķīmiju vai medicīnu studējošajiem.

2013. gada septembrī Pēteris Zvejnieks ar brālēnu Ulfu Krūmiņu viesojās Vītolu fondā, lai satiktos ar saviem stipendiātiem.

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums