Ritas (Saulītes) Petričekas piemiņas stipendija /2010/


Juris un Rita Petričeki

Rita Petričeka (dzimusi Rozenberga) dzimusi 1934. gadā Rīgā ārsta, korp! Lettonia filistra Bertrama Rozenberga un Lidijas Rozenbergas ģimenē. Viņa skolas gaitas sāka Rēzeknē, turpināja Tukumā, taču 1944. gadā ģimene devās bēgļu gaitās, un tālāk izglītoties nācās Vācijā, kur Rita apmeklēja Lībekas Latviešu pamatskolu un Neištates Latviešu ģimnāziju.

Tad ģimene izceļoja uz ASV, un vidusskolu Rita beidza Bruklinā. Viņa sāka strādāt par laboranti un vienlaikus studēja Bruklinas koledžā, 1959. gadā iegūstot bakalaura grādu. Rita pievienojās studenšu korporācijai “Daugaviete”, aktīvi darbojās Ņujorkas, Bostonas, Ziemeļkalifornijas un Amerikas Ziemeļrietumu grupās. Pēc augstskolas, būdama ķīmiķe, Rita strādāja dažādās laboratorijās Ņujorkā, Masačūsetsā un Kalifornijā. Rita pensionējās no Stanforda universitātes 1993. gadā

Rita salaulājās ar Juri Petričeku 1961. gadā Bruklinā.

Vašingtonā, latviešu ciemā Šeltonā, blakus Rietumkrasta Latviešu izglītības centram, Petričeki uzcēla guļbūves māju, kur allaž sirsnīgi tika uzņemti viesi no Latvijas. Abi aktīvi iesaistījās latviešu sabiedriskajā dzīvē.

Savu Tēvzemi Rita pirmoreiz atkal apmeklēja 1973. gadā, Juris – 1976. gadā, un abi saprata, ka īstās mājas ir Latvijā.

 Dzimtenē uz pastāvīgu dzīvi Petričeki atgriezās 2008. gadā un apmetās Siguldā, bet daudz laika pavadīja arī Jura atjaunotajās mājās “Sileniekos” un “Liepājā” Alūksnes novada Pededzes pagastā.

Rita Petričeka aizgāja mūžībā 2010. gada 24. jūlijā Alūksnē. Viņas pelnu urnu 5. augustā apglabāja Kūdupes kapos Pededzes pagastā. Ritas piemiņai dzīvesbiedrs Juris Petričeks nodibināja stipendiju pārliecībā, ka ieguldījums nākotnē ir labākais apliecinājums viņas skaisti pavadītajam mūžam.

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums