Pētera un Īras Bolšaitis piemiņas stipendija

 
Īra Kuhn-Bolšaitis un Pēteris Bolšaitis

Pēteris Bolšaitis. Dzimis 1937. gadā kapteiņa Aleksandra Bolšaita un zobārstes Elzas Bolšaites (dzimusi Grīnbergs) ģimenē. Pēc tēva deportācijas 1941. gadā un nāves Sibīrijā 1942. gadā kopā ar māti un māsu 1944. gadā izceļojis uz Austriju un 1947. gadā tālāk uz Venecuēlu. Ar Mobil Oil Co. stipendiju studējis ķīmiskās inženierzinātnes Kalifornijas Tehnoloģiskajā institūtā (Caltech), kur 1960. gadā ieguvis bakalaura un 1961. gadā mastera grādu. Turpinājis studijas Delavēras universitātē, kur 1964. gadā ieguvis doktora (PhD) grādu. Strādājis pētniecībā un par mācību spēku Maksa Planka Fiziskās ķīmijas institūtā Getingenā (Vācijā), Venecuēlas Pētniecības institūtā (IVIC) un Venecuēlas Centrālajā universitātē (Venecuēlā), kā arī Merilendas universitātē un Masačūsetsas Tehnoloģiskajā institūtā (MIT) Amerikas Savienotajās Valstīs ir Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju biedrs.

Kopš 1993. gada darbojies Latvijā, atjaunojot un apsaimniekojot ģimenes nekustamo īpašumu (“Lāčplēša Centru”). 1997. gadā kopā ar sievu Īru pārcēlās uz pastāvīgu dzīvi Rīgā. Blakus īpašumu apsaimniekošanai darbojies dažādās sabiedriskās bezpeļņas organizācijās, īpaši Latvijas Okupācijas Muzeja fondā, kur vadījis finanšu komiteju, un studentu korporācijā “Fraternitas Lettica”.

Īra Kuhn-Bolšaitis. Dzimusi 1937. gadā mežziņa Jāņa Amerika un skolotājas Irmas Amerikas (dzimusi Buļnieks) ģimenē. Kopā ar vecākiem 1944. gadā dodas bēgļu gaitās. Pēc vairākiem gadiem Mērbekas bēgļu nometnē Vācijā emigrē uz Amerikas Savienotajām Valstīm, kur ģimene apmetas uz dzīvi Ņūdžersijas pavalstī. Studē Ratgers (Rutgers) universitātes Duglas (Douglass) koledžā, kur 1959. gadā iegūst bakalaura grādu vācu valodā un literatūrā. Turpina studijas Kansas universitātē ar National Defense Education stipendiju, kur 1962. gadā iegūst mastera un 1971. gadā doktora (PhD) grādu salīdzinošajā literatūrā. No 1962. līdz 1963. gadam Fullbright Fellowship stipendiāte Tuebingenas universitātē Vācijā. No 1967. līdz 1997. gadam māca franču valodu un vācu-franču salīdzinošo literatūru Rodailendas (Rhode Island) universitātē.

No pirmās laulības ar Brauna (Brown) universitātes profesoru Reinhardu Kuhn Īrai ir divi dēli – Bernhards (literatūras profesors Union koledžā Ņujorkas pavalstī) un Nicholas (datorsistēmu analītiķis Amica apdrošināšanas firmā). Pēc Reinharda nāves Īra 1987. gadā apprecējās ar Pēteri Bolšaiti. Īra darbojusies studenšu korporācijā “Varavīksne”.

2018. gada 23. oktobrī Īra Kuhn-Bolšaitis devās mūžībā. Atvadu vārdus lasiet <šeit>
2021. gada 9.septembrī Pēteris Bolšaitis devās mūžībā. Atvadu vārdus lasiet <šeit>

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums