Arhīvs

MAIJS - 2014 

Viss zied, viss šogad reizē zied, un atkal mostas viens vasaras rīts, pilns rasas un zāles svaiguma, jasmīnu un zemeņu smaržas. Ir pavisam nesen plaukuši ābeļdārzi, tinušies balti rozā ziedu mākonī, ir ceriņu laimītes meklētas un atrastas un pieneņu zelts baltās pūkās pārvērties, bet lielie ziedēšanas svētki vēl nebeidzas un nebeidzas, jo vasara ir vēl tikai pašā sava ceļa sākumā, solot vēl daudz smaržu, daudz krāsu un prieka. Šis skaistais, ziediem pārbagātais pavasaris un vasaras sākums Vītolu fondā bijis ziedēšanas prieka un siltuma pilns, ko dāsni sniegusi gan saule, gan cilvēki, kuri savu prasmi ziedēt un augļus briedināt mācījuši citiem.

STIPENDIJU JAUNUMI

 - Valdemāra Ruļļa piemiņas stipendija

No Dobeles puses, no ceriņu zemes, nācis Valdemārs Rullis, kurš savā testamentā novēlējis 70 000 GPB stipendiju fondam Latvijā. Kā līdzcilvēki atceras, Valdemārs allaž ir bijis kluss, bet ļoti sirsnīgs cilvēks, mīlējis dabu.  Lielāko daļu mūža viņš pavadījis Anglijā, strādājis kā būvniecības inženieris. Testamenta izpildītājs „Daugavas vanagu” fonda Anglijā priekšsēdētājs Uldis Reveliņš izvēlējās sadarboties ar Vītolu fondu, tādējādi apliecinot gan savu, gan Valdemāra Ruļļa vēlmi ieguldīt Latvijas nākotnē.

 - Ernas Bertas Meijas Gurķis un Veltas Meijas Gipters piemiņas stipendija

Šopavasar daudzkrāsainās tulpes un trauslās narcises, atdzimšanas un jauna sākuma simbols, vienlīdz skaistas plauka kā Latvijā, tā tālajā Kanādā, kur mūža nogali vadīja abas māsas Erna Berta Meija Gurķis un Velta Meija Gipters, izcila zobārste, kura savulaik darbojusies Kanādas Ontārio un Londonas zobārstu biedrībās.  Vītolu fondā tika saņemts testamentārais novēlējums Ernas Bertas Meijas Gurķis un Veltas Meijas Gipters piemiņas stipendijai, kura novēlēta zobārstniecībā vai medicīnā studējošiem.

SĒRU VĒSTS

13.05. Mūžībā aiziet ziedotājs Andrievs Eiche.


1934 - 2014

Liktenis reizēm mēdz būt visai nežēlīgs un liek priekam un bēdām iet cieši blakus. Vītolu fonda ilggadējs draugs un ziedotājs Andrievs Eiche 10.maijā atzīmēja  nozīmīgo 80 gadu jubileju un, zinot, cik svarīgs ir materiālais atbalsts, uzsākot zinātnisku darbu, viņš nolēma dibināt vēl vienu stipendiju, ,, lai palīdzētu kādam jaunam studentam vai studentei spert pirmos soļus zinātnes laukā”. Šī stipendija-  nozīmīgs atbalsts kādam talantīgam jaunietim un apliecinājums gudrai un pārdomātai izvēlei - investēt Latvijas zinātnes attīstībā.  Taču tikai dažas dienas pēc jubilejas Vītolu fonds saņēma skumju vēsti - pukstēt stājusi dāsnā ziedotāja sirds.

Sadarbība ar fondu aizsākās 2008. gadā, kad Andrievs Eiche, ģenētiķis, ilggadējs Latviešu akadēmiskās organizācijas Zviedrijā (LAOZ) vadītājs, Fil. dr. (Latvija), izlēma dibināt stipendiju dzīvesbiedres Dainas Eiches piemiņai. Viņš darbojās arī Elfrīdas un Jāņa Rutku fondā, kas sadarbībā ar Vītolu fondu piešķir stipendijas Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātnes fakultātes sekmīgākajiem studentiem.

Andrievs Eiche dzimis Rīgā 1934.gada 10.maijā. Latvijā viņš pavadīja desmit saulainus un laimīgus bērnības gadus, kaut tajos ietilpa krievu un vācu okupācijas. 1944.gada septembrī kara viļņi aizskaloja Andrieva ģimeni – tēvu, māti un trīs bērnus, mātes vecākus un mātes māsu – līdz Zviedrijas krastam. Pateicoties vecāku pašaizliedzībai, Andrievs varēja beigt vidusskolu, studēt Stokholmas un Upsalas universitātēs, iegūstot doktora grādu ģenētikas specialitātē. Arī abi vecāki trimdā ieguva doktora grādu un veltīja savu mūžu zinātnei.

Andrievs Eiche daudzus gadus bija pasniedzējs Stokholmas universitātes Ģenētikas institūtā, vēlāk - docents un pētnieks. Sava aktīvā darba mūža pēdējos divdesmit gadus viņš strādāja liela Zviedrijas farmācijas uzņēmuma „Astra Zeneca” toksikoloģijas nodaļā kā atbildīgais par ģenētikas nodaļu. Kopš 2005.gada viņš pastāvīgi dzīvoja Rīgā, un, lai pilnībā iekļautos Latvijas vidē, liela nozīme bija tradīcijām bagātajai akadēmiskai vienībai ,,Austrums”.

44 gadus Andrievs Eiche pavadīja saskanīgā laulībā ar sievu Dainu, līdz  2008.gadā ļauna slimība aizsauca dzīvesbiedri Aizsaulē. Zaudējuma sāpes palīdzēja pārvarēt darbs, paša gribasspēks un arī Liktenis, kurš dāvāja Aijas Priedītes, gudra, vieda un bezgala sirsnīga cilvēka, mīlestību un atbalstu.

,,Augt un dzīvot Latvijai!” – tā skan akadēmiskās vienības „Austrums” devīze, un tāds allaž bija arī talantīgā zinātnieka un savas zemes patriota Andrieva Eiches dzīves mērķis. Nu to lemts īstenot tiem jauniešiem, kam viņš dāvāja savu uzticību.

 

SARĪKOJUMI

15.05. SIA "Kokpārstrāde 98" jaunās ražošanas līnijas atklāšanas sarīkojums.


Visvaldis Dzenis ar kundzi Sigrīdu,
dēlu Pēteri un mazdēlu Viktoru

Maija vidū, pašā skaistākajā ķiršu ziedēšanas laikā Allažos tika atklāta jauna ražošanas līnija uzņēmumā SIA "Kokpārstrāde 98". Amerikā, kas ilgus gadus bijusi uzņēmuma dibinātāja un Vītolu fonda ziedotāja Visvalža Dzeņa mītnes zeme, baltie ķiršu ziedi ir savstarpējas draudzības un uzticēšanās zīme. 1998. gadā, dibinot šo uzņēmumu, Visvaldis Dzenis uzticējās Latvijas cilvēku strādātgribai un darba tikumam. ,,Tagad šeit ir darbs 260 allažnieku un citu novadu iedzīvotāju ģimenēm, viņiem nav jāpamet dzimtā zeme, lai pelnītu naudu citur," atklājot jauno ražošanas vienību un priecājoties par uzņēmuma izaugsmi, sacīja Dzeņa kungs.

SIA "Kokpārstrāde 98"  tiek attīstīta apdares materiālu ražošana pārsvarā Skandināvijas tirgum. Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics, dāvinot Dzeņu dzimtai Siguldas pulksteņus, sacīja: "Šī ir nozīmīga diena Dzeņu ģimenei, Allažiem un Siguldas novadam – pie mums ir atvērta jauna un tehnoloģiski unikāla ražošanas līnija, ar kuru varam konkurēt starptautiskā tirgū. Līdzās uzņēmējdarbības attīstībai Dzeņu ģimene palīdz arī sabiedrībai – Allažu bērniem, skolai un citiem labdarības projektiem, par ko esmu patiesi pateicīgs. Sigulda aizrauj ne tikai ar dabu, kultūru, vēsturi, izglītību, sportu un aktīvā dzīvesveida piedāvājumiem, bet arī ar cilvēkiem, un šoreiz – ar cilvēkiem, kas attīsta uzņēmējdarbību ražošanā!".

Visvaldis Dzenis - cilvēks, kuram nekad nav trūcis vērtīgu ideju, entuziasma un izdomas. Jau daudzus gadus viņš ir Vītolu fonda ziedotāju pulkā un pašlaik sniedz atbalstu studijām četriem jauniešiem. Viņš uzskata: "Ja ir ticība un cilvēks uz to pastāv un redz jēgu savam darbam, tad virziens ir pareizs. Es daru to, ko varu izdarīt, un citi lai dara to, kas viņiem labāk sanāk."

Turpmāk pie SIA „Kokpārstrāde 98” administratīvā korpusa ziedēs Vītolu fonda dāvātais ceriņš no Pētera Upīša Dobeles ceriņu dārza, kur pirms diviem gadiem Dzeņu ģimene svinēja savas Dimanta kāzas.

20.05. Tikšanās ar Buduļu ģimenes dibinātāju Ilzi Groves.

Kad pieneņu zelts sabirst Latvijas pļavās, šķiet, pati saule nokāpusi no debesīm un pastaigājas pa zemes virsu, visu svētīdama. Visskaistāk tad ir Piebalgā, psihiatrijas profesora un daudzu zinātnisku grāmatu autora Hermaņa Buduļa dzimtajā pusē, kur balti lielceļi vijas ap un pāri neskaitāmiem zeltotiem pakalniem. Savulaik Buduļu ģimenes stipendijas veidoja Hermaņa Buduļa mazbērni Ilze, Anna un Ēriks, lai pieminētu savu vectēvu un arī tēvu Leonidu un lai atbalstītu Latvijā jauniešus, kas varēs Latvijā veicināt medicīnas vai citus veselības apkopes darbus. Šai pieneņziedu laikā, 20. maijā, ziedotāja Ilze Groves tikās ar Buduļu ģimenes stipendiātiem un pārliecinājās, ka īstenojas Hermaņa Buduļa kādreiz teiktie vārdi, ka ikvienam jācenšas dzīvot tā, lai, aizejot no dzīves, būtu pārliecība, ka tai vairāk dots, nekā ņemts no tās.

24.05. Vītolu fonds saņem Goda rakstu "Par izcilu ieguldījumu izglītībā".

 

24. maijs Vītolu fondā bija īpaša diena -  prieks un gandarījums par paveikto un padarītā novērtējumu, smaidi, sirsnīgi apsveikumi un pavasara ziedu neatkārtojamā smarža. Todien par ieguldījumu cilvēku ilgtspējīgā attīstībā Latvijā 2014 tika saņemts Goda raksts ,,Par izcilu ieguldījumu izglītībā”. Vītolu fonda kandidatūru konkursam izvirzīja „Microsoft Latvia” vadītājs Ēriks Eglītis un PBLA priekšsēdētājs Jānis Kukainis kategorijā “Par izcilu ieguldījumu izglītībā”. Konkursu pirmo gadu rīkoja ATPL kopā ar ASV vēstniecību Latvijā, Baltijas-Amerikas Brīvības fondu (BAFF) un Latvijas Pilsonisko aliansi (eLPA) ar mērķi veicināt ilgtspējīgu attīstību, sekmēt ilgtspējīgu ekonomisko izaugsmi un vairot Latvijas iedzīvotāju labklājību.

 

ZIEDOTĀJI MAIJĀ

Maijā ir ziedojuši:

Maijā ir ziedojuši: Jānis Andersons, “Daugavas vanagu” Melburnas nodaļa, ziedojums Valijas Otlans piemiņas stipendijai, ERGO, Rasma Cipule, Ingrīda Ķirse, “Puratos Latvia”, Juris Petričeks, Jelgavas Zonta klubs, Valmieras Zonta klubs.

Viļņa Plūmes stipendijai Aizkraukles attīstībai ziedojuši: Lija Bergmane, Māris Plūme, Juris Letinskis.

Draugu stipendijai ziedojuši: Gints Pumpurs, Sabine Dagmāra Paulīne Beca.

.

Ziedojumi

Maijā.................46 011 EUR

Gadā.......345 398 EUR

Paldies ziedotājiem! 

How to find us?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Contact us