Arhīvs - Oktobris 2017

OKTOBRIS - 2017 


“Zinu, ka nākotnē vēlēšos dibināt lielu, spēcīgu un latvisku ģimeni. Piekrītu Vītola kunga grāmatā “Savējie” ietvertajai atziņai par to, ka bērni ir svarīgākais, kas paliek pēc mūsu dzīves. Vēlos kļūt par tādu vecāku, kurš ieaudzinās mīlestību pret savu valsti, izglītību un darbu.” /stipendiāte Ieva Briede/

ATVADU VĀRDI

-Atvadu vārdi ziedotājai Ingrīdai Tannis.

 
Ingrīda Tannis

Ingrīda Tannis tālajā mūžības ceļā devās 2017. gada 14. oktobrī. Viņa dzimusi 1935. gada 23. janvārī Cēsīs. Ingrīdai bija tikai astoņi gadi, kad nācās atstāt savu Tēvzemi, lai uzsāktu dzīvi Kanādā. Ingrīda Tannis 50 gadus nostrādāja savā profesijā, viņa bija pazīstama un ļoti iecienīta zobārste. Savukārt viņas dzīvesbiedrs Egils bija talantīgs un augstu vērtēts arhitekts Kanādā - viņš projektējis neskaitāmas skolas, baznīcas un citas ievērības cienīgas celtnes. Ingrīda Tannis aktīvi iesaistījās latviešu sabiedrības dzīvē, palīdzēja rīkot dažādus sarīkojumus un atbalstīja Toronto universitāti. Sadarbība ar Vītolu fondu aizsākās 2013. gada maijā, kad viņa dibināja sava dzīvesbiedra, arhitekta Egila Taņņa piemiņas stipendiju topošo arhitektu atbalstam. Ingrīda atstāja pieminekli Egila piemiņai, lai katra ēka, kuru kādreiz projektēs jaunais arhitekts, vēstītu par prasmi un patiesu vēlmi dzimtenes mīlestību redzamu darīt.  Šai skumjajā brīdī siltus atvadu vārdus sūtam Taņņu ģimenei Kanādā!  

SARĪKOJUMI

03.10. pasniegtas “Mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā”.    


LMA rektors Kristaps Zariņš, mecenāte Ināra Tetereva un 2017. gada stipendiāti mākslā Jānis Krauklis, Krišjānis Elviks un Laura Veļa. Foto: Aivars Liepiņš. 

Sesto reizi Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentiem piešķirtas “Mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā”. Stipendiju pasniegšanas sarīkojums notika 3. oktobrī, klātesot mecenātei Inārai Teterevai un LMA rektoram Kristapam Zariņam. Šogad par stipendiju saņēma Krišjānis Elviks (Scenogrāfijas apakšnozares bakalaura studiju programma), Jānis Krauklis (Vizuālās komunikācijas apakšnozares maģistra studiju  programma) un Laura Veļa (Glezniecības apakšnozares maģistra studiju programma). Sarīkojuma laikā mecenāte Ināra Tetereva sacīja: “Ir liels prieks raudzīties, kā maniem mākslas krustbērniem šodien pievienojas vēl trīs izcili topošie mākslinieki. Vienmēr ar lielu gandarījumu lasu atskaites par to, kā stipendiāti brauc mācību ceļojumos, kā mācās un apgūst jaunas zinības.” Paldies mecenātei Inārai Teterevai un “Borisa un Ināras Teterevu fondam” par sadarbību!

16.10. Draudzīgā aicinājuma fonda stipendiju piešķiršanas sarīkojums.      


2017./2018. mācību gada stipendiju saņēmēji un DA fonda vadītājs Jānis Endele.

Vienpadsmit jaunieši no Cēsu vēsturisko rajonu vidusskolām no septembra līdz decembrim saņems stipendiju, kuras kopējais apmērs ir 200 EUR. Draudzīgā aicinājuma fonda rīkotajā sarīkojumā notika svinīga līgumu parakstīšana un kopīga fotogrāfēšanās. Sarīkojums notika sesto reizi un stipendiātu vidū ir jaunieši, kuri motivējošo balvu par sasniegumiem saņēma atkārtoti. Paldies mecenātiem Mūrmaņu ģimenei un Jānim Endelem par ieguldīto darbu un viesošanos fonda birojā!

TIKŠANĀS

03.10. Uzņēmuma "Atea Global Services" tikšanās ar stipendiātēm.     

Inna Rozenšteina, Lāsma Rutmane,  Nikolass Albana, Darja Tihomirova un Ieva Skrabutena.

Informācijas tehnoloģiju infrastruktūras uzņēmums “Atea Global Services” rīkoja tikšanos ar stipendiātēm Lāsmu Rutmani, Ievu Skrabutenu un Darju Tihomirovu. “Atea Global Services” stipendijas dod iespēju jaunietēm studēt datorzinību un informācijas tehnoloģiju studiju programmās. Stipendiāte Ieva Skrabutena pēc tikšanās rakstīja: "Paldies par jauko tikšanos. Mani ļoti iedvesmoja kopējā atmosfēra - enerģisks darbinieku kolektīvs un mūsdienīgi darba apstākļi. Bija jauki dzirdēt par IT nozares izaugsmi nākotnē un to, ka arī es varu atrast sev vietu starp šiem nozares profesionāļiem." Paldies “Atea Global Services” direktoram Nikolasam Albanam (Nicolas Albana) un Džuljetai Paškovskai!

05.10. Ziedotājas Ritas Kaimiņas tikšanās ar stipendiātu. 

 
Rita Kaimiņa un Marģers Liepiņš.

Ziedotāja Rita Kaimiņa tikās ar jauno stipendiātu Marģeru Liepiņu no Grobiņas. Šogad stipendiāts uzsāka studijas Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Adaptronikas studiju programmā. Marģers Liepiņš dāvanā saņēma latvisku šalli. Tādas dāvanā saņēmuši visi četri "Egona un Ritas Kaimiņu stipendijas" stipendiāti. Paldies ziedotājai Ritai Kaimiņai par tikšanos! 

06.10. Ziedotāja Jāņa Grāmatiņa tikšanās ar stipendiāti.    

 
Ilze Buceniece un Jānis Grāmatiņš.

Vītolu fonda birojā ziedotājs Jānis Grāmatiņš tikās ar savu vecāku “Mirdzas un Alfreda Grāmatiņu piemiņas stipendijas” saņēmēju Ilzi Bucenieci. Ilze studē Latvijas Lauksaimniecības universitātes Būvniecības studiju programmas 2. kursā. Ziedotāja Jāņa Grāmatiņa tēvs savulaik ir bijis veiksmīgs būvinženieris, tādēļ ģimene ir izvēlējusies atbalstīt šajā nozarē studējošos. Paldies Jānim Grāmatiņam par tikšanos!

12.10. Ziedotājas Kristīnes Saulītes tikšanās ar stipendiāti.  

 
Kristīne Saulīte un Ketlīna Narkēviča.

Fondā viesojās PBLA priekšsēža vietniece un LAAJ priekšsēde Kristīne Saulīte. Ar Kristīnes un Pētera Saulīšu atbalstu dibinātas divas stipendijas - Māras Saulītes piemiņai un Saulīšu ģimenes stipendija. Tikšanās laikā Kristīne Saulīte iepazinās ar 2017./2018. mācību gada jauno stipendiāti Ketlīnu Narkēviču, kura vēlas kļūt par vecmāti. Saulīšu ģimene ir uzsākusi īpašu tradīciju – stipendiāti dāvanā saņem Austrālijas putnu fotogrāfijas, kas simbolizē savdabību un gara stiprumu. Paldies ziedotājiem Kristīnei un Pēterim Saulīšiem!

12.10. Ziedotājas Sarmītes Andersones-Šveics tikšanās ar stipendiātiem.  

 
Sarmīte Andersone-Šveics

Sarmīte Andersone-Šveics uzskata, ka svarīgi ir atbalstīt ne tikai Latvijas augstskolās studējošos, bet arī jauniešus, kuri izvēlējušies apgūt profesionālo vidējo izglītību citās akreditētās izglītības programmās.  Šogad divi jaunieši Dana Ivanova un Roberts Derjuševs no Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma saņem “Viļņa Viktora Šveics piemiņas stipendiju”. Dana izvēlējusies apgūt apģērba dizainu, lai pēc tam strādātu par šuvēju, savukārt Roberts Derjuševs mācās par mēbeļu modelētāju. Svētdienas pēcpusdienā ziedotāja ielūdza visus stipendiātus ciemos. Stipendiāti iepazinās ar ziedotāju un pastāstīja par savu profesijas izvēli. Paldies Sarmītei Andersonei-Šveics par tikšanos!

01.-31.10. tikšanās ar ziedotājiem! 

Oktobrī fondā viesojās Juris Petričeks, Visvaldis Dzenis, Sigrīda Dzene un Gunārs Dzenis. Savukārt fonda darbinieki devās uz tikšanos ar Mandatum Life valdes locekli Ilonu Stari. Ziedotājiem nodotas aizgājušā mācību gada atskaites un fonda pateicības raksti. Sirsnīgs paldies par viesmīlīgo uzņemšanu un tikšanās prieku! 

Stipendiju atskaišu sagatavošana noris katru gadu no jūlija līdz oktobrim. Šogad sagatavotas 187 atskaites, kuras nogādātas ziedotājiem Latvijā, Kanādā, Austrālijā, Amerikā, Anglijā, Zviedrijā, Vācijā, Dānijā, Venecuēlā, Ēģiptē, Izraēlā un Spānijā. Fonda arhīvā tiks uzglabātas 8 atskaites, jo stipendiju dibinātāji aizgājuši aizsaulē. 

AKTUĀLI

- Intervija ar Jāni Andersonu.

 
Jānis Andersons

Ziedotājs un uzņēmuma SIA “Euroskor” īpašnieks Jānis Andersons pievērsies jaunam biznesam - gaļas liellopu audzēšanai. Intervijā portālam Laukos.lv Jānis Andersons skaidro, ka liellopu audzēšana dzimtas mājās “Morķos” ir viņa sirdsdarbs un hobijs. J. Andersons norāda: “Hailenderi ir ļoti skaists un vērtīgs pienesums Latvijas dabai. Tie ir kā dekoratīvs darbarīks ainavas saglabāšanai, tāpēc krietni vairāk par ganāmpulka daudzskaitlību priecē tas, ka Latvijā parādās arvien vairāk šīs šķirnes pārstāvju, kuri rūpējas par lauksaimniecībai nepiemērotajām zemēm un pasargā tās no aizaugšanas.”  Visu rakstu “Euroskor īpašnieks pievērsies arī gaļas liellopu biznesam” lasiet portālā Laukos.lv (16.10.2017.)

- Intervija ar Mareku Mamaju.

 
Mareks Mamajs

Ziedotājs Mareks Mamajs laikrakstā "Dienas Bizness" stāsta par uzņēmuma AS “Būvuzņēmums Restaurators” darbību un iepazīstina ar nākotnes plāniem. Uzņēmums sadarbību ar Vītolu fondu uzsāka 2015. gadā un šobrīd atbalsta divas topošās restaurācijas nozares speciālistes. Visu rakstu "Restaurācija kā misija" lasiet laikrakstā “Dienas Bizness” (16.10.2017).

- Fonda dibinātājs Vilis Vītols uzstājas Korp! Imeria viesu vakarā. 

30. oktobrī Studenšu korporācija Imeria uzaicināja mecenātu Vili Vītolu, lai vairāk uzzinātu par Vītolu fonda darbību. Starp korporācijas biedrēm ir fonda ziedotājas Selga Beņķe un Ileana Bolšaitis. Pirms vairākiem gadiem dibinātas arī Korp! Imeria Anglijas kopas stipendija un Laimas Speakman Brown piemiņas stipendija.

- Sveicam ziedotāju Sandru Kalnieti ar grāmatas “Cinītis” izdošanu!

Grāmata "Cinītis" ir atmiņu krājums par Latvijas diplomātiskā dienesta izaugsmi kopš 1990. gada un politiķes personīgo pieredzi piedaloties tā attīstībā. Jaunā grāmata atklāj arī pieredzi Eiropas Parlamentā, piemēram, aizkulišu darbu pie būtiskās uzvaras par tiešmaksājumu palielināšanu Latvijas lauksaimniekiem. Grāmatas nosaukums atvasināts no visiem zināmā latviešu sakāmvārda "Mazs cinītis gāž lielu vezumu". Grāmatu iespējams iegādāties visās Latvijas grāmatnīcās. Sveicam ziedotāju Sandru Kalnieti ar panākumiem!

VEIKSMES STĀSTS

Oktobrī piedāvājam bijušā stipendiāta Kristapa Žimanta veiksmes stāstu. 2011. gadā viņš kļuva par Aivara Andersona ģimenes stipendijas saņēmēju, un uzsāka studijas Rīgas Tehniskās universitātes Transporta sistēmu inženierijas studiju programmā. Šobrīd Kristaps ir atgriezies savā dzimtajā novadā Liepājā, lai veidotu karjeru transporta sistēmas inženierijas jomā un iesaistītos politikā.

 
Kristaps Žimants

Mācoties vidusskolā no klasesbiedrenes uzzināju, ka ir iespēja pieteikties uz Vītolu fonda administrētajām stipendijām un ne brīdi nedomājot pieteicos. 2011. gada vasarā saņēmu priecīgu ziņu par Aivara Andersona ģimenes stipendijas saņemšanu. Tas bija liels atvieglojums, jo bija jāpārceļas no Liepājas uz Rīgu un bija nepieciešami papildus līdzekļi. Pienāca septembris, un apņēmības pilns es biju gatavs doties studēt Rīgas Tehniskās universitātes Transporta sistēmu inženierijas studiju programmā. Biju ieņēmis galvā, ka dzelzs ir jākaļ, kamēr karsta jeb labāk visu ir izdarīt uzreiz un neko neatlikt uz vēlāku. Tā arī darīju ar mājasdarbiem, kursa darbiem un bakalaura darbu. Mācoties pēc šī principa, augstskolas četri gadi paskrēja ļoti ātri un ieguvu profesionālo bakalaura grādu transporta sistēmu inženierijā. Neskatoties uz to, ka izvēlētā studiju programma pašam interesēja un mācības gāja no rokas, neatsverama nozīme bija sastaptajiem kursabiedriem. Man bija paveicies, jo viņi kļuva par man tuviem cilvēkiem un svarīgu atbalstu studijās.

Kristaps Žimants un Jānis Andersons 2012. gadā.

Tomēr vislielākais atbalsts manās studiju gaitās bija Andersonu ģimene, īpaši Jānis Andersona kungs. Atceros īpašās tikšanās reizes, vakariņas restorānā un interesantās sarunas. Šo gadu laikā Jānis Andersons ir bijis mans mentors, jo viņa pieredze ir likusi pamatu arī manai uztverei par dzīvē svarīgām lietām, piemēram, ģimenes vērtībām, labdarību un sevis prezentēšanu. Vienmēr apbrīnoju, ka viņam ir lidmašīnas pilota tiesības, un viņš ir bijis jaunākais pilots Zviedrijā. 

Tā kā esmu savas pilsētas patriots, tad nolēmu pēc augstskolas absolvēšanas atgriezties Liepājā. Motivēts un cerību pilns atgriezos mājās. 2015. gada beigās sāku strādāt Liepājas SEZ uzņēmumā Caljan Rite-Hite par tehnisko sekretāru. Tas ir Dānijas uzņēmums, kas ražo teleskopiskos konveijerus sīkpaku iekraušanai un izkraušanai pasta šķirotavām visā pasaulē. Esmu ļoti aktīvs arī Liepājas sabiedriskajā dzīvē un nevaru palikt vienaldzīgs par to, kas notiek manā pilsētā. Pilsētai ir vajadzīgs jauns uzrāviens ar enerģiskiem un zinošiem cilvēkiem. 2017. gadā es startēju pašvaldību vēlēšanās, kas vainagojās ar labiem rezultātiem. Pēc vēlēšanām paralēli darbam Caljan Rite-Hite, strādāju arī Liepājas pilsētas Domes dzīvokļu komisijā. Zinu, ka Liepājā ir vēl citi Andersonu ģimenes stipendiāti un sajūta, ka esam gājuši vienu ceļu un saņēmuši palīdzību, ir neatsverama. Es skatos ar cerību uz nākotni, jo mums kā valstij ir liels potenciāls gan ražošanas un izglītības nozarēs. Galvenais ir mainīt domāšanu, lai izskaustu jau novecojušus ieradumus un veidus, kā sasniegt rezultātu. Novēlu ikvienam nepadoties un nenolaist rokas pie pirmajām grūtībām! Īpašs paldies Jānim Andersonam, par to, ko viņš dara sev nepazīstamu cilvēku labā!

Ar cieņu
Kristaps Žimants

SVEICAM OKTOBRA JUBILĀRUS!

Oktobrī svētkus svin: Viesturs Neimanis (Viestura Neimaņa stipendija), Dzintra Bungs (Jāņa Arvīda Bungs un Metas Kalniņas Bungs piemiņas stipendija), Inta Ķirse (Intas Ķirses stipendija), Andris Lauciņš (EY stipendija), Laura Bulmane (Vītolu fonda valdes locekle), Mārtiņš Putenis (Puteņu ģimenes stipendija), Andrejs Ozoliņš (Dulcie un Andreja Ozoliņa stipendijai), Kārlis Ķirsis (Vilmas un Jēkaba Ķiršu piemiņas stipendija), Elza Kampare (Elzas Kampares stipendija)!

ZIEDOJUMI OKTOBRĪ

Oktobrī ziedojuši: SIA “Kokpārstrāde 98”, Juris Liepiņš (Asjas un Berndta Everts testamentārais novēlējums), SIA “LSC SHIPMANAGEMENT”, Edīte Zariņa, Inese Auziņa Smita un Rodžers Smits, ERGO, AS “Būvuzņēmums Restaurators”, SIA “RJK”, Juris Petričeks, Latviešu fonds, Ausma Pāvulāne, Daugavas Vanagu Adelaidas nodaļas stipendija, Māris Plūme, Māris Slokenbergs, Gunārs Rumpēters (Kluso varoņu fonda stipendijai). 

Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas stipendijai ziedojuši: Inga Ozola, Gunta Dravniece. 

Draugu stipendijai ar Ziedot.lv portāla starpniecību ziedojuši: Ināra Krūmiņa, Ingars Kalējs, Toms Zvidriņš, Ilona Dzirniece, Ilze Krapāne, Jānis Stukuls, Aivars Junga, Tatjana, Ilona Mažeika, Ilmārs Kašs, Ivanda Žodziņa, Zanda Zaļuma*, Viktors Arbutavičs, Mārcis Pauls, Kristaps Blūms, Klāvs Renerts, Ginta Lejiņa, Agnija Bērziņa, Daina Bolšteins, Uģis Lācis, Ineta Kitenberga-Jansone, Inga Saknīte, Elva Eglīte*, Sandra Ābele*, Augusts, Alma, Elīna, Mārtiņš Klīve, Andris Rimsa, Inese Nigolase, Linda Rozenfelde, Nikolajs Petrovics, Kristaps, Sandra Kirilkina, Valda Aļeksējeva, Ilona Mažeika, Filips Birzulis, Mečislavs Maculēvičs*, SIA “Viridi Lux”, Līga Germele, Paula Kaufelde, Germans Ļebezovs, Māra Ratke, Māris BKALNS, Linda Ūdre, Ilmārs Grants, Andris Bernāts, Inese Avotiņa, Līga Ārniece, Jānis Palkovs, Ieva Muze, Mārīte Cakule, Vadims Sobolevs, Aiga Stabulniece, Laimonis Niedre, Vilnis Auzāns, Mārtiņš Liniņš, Natalja Jerofejeva, Zane Zamuška, Kārlis Jakadels,  Vizma Eliņa, Rihards Savickis, Elīna Badune, Linda Juhna, Viktorija Stūrīte, Aivis Liepiņš, Artis Frankovičs, Baltikums Bank AS, Viktors Zaķis, Svetlana Belacka, Diāna Šabanova, Viktorija Dolgosejeva, Igors Ponamarčuks, Līga Vasariņa*, Elita Pavlovska un 209 anonīmi ziedojumi. 

Ziedojumi

Oktobrī...............72 641 EUR

Gadā...................1 196 372 EUR
Paldies ziedotājiem!

Seko līdzi jaunumiem arī Vītolu fonda Facebook.com lapā: 

https://www.facebook.com/VitoluFonds/?fref=nf

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums