Dibināta Ojāra Veides fonda stipendija māszinību studējošiem jauniešiem

 Ojārs Veide

12.12.2023.

Ir advente, pats mierīgākais un klusākais gada laiks, kad ikviens no mums gaida gaismas atgriešanos. Vistumšākajā brīdī reizēm dzimst jaunas domas un ieceres, un šoreiz šāda ziņa nākusi no Kanādas – Ojāra Veides fonda valde lēmusi sākt sadarbību ar Vītolu fondu, lai turpinātu atbalstīt medicīnu studējošos.

Ojārs Kārlis Veide piedzima Rīgā 1922. gada 17. aprīlī. Viņš sāka studijas Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē, bet 1944. gada rudenī tika mobilizēts latviešu leģionā. Pēc apmācībām viņš tika norīkots par asistentu pie leģiona kara ārsta Dr. Alberta Vēriņa. 1945. gada pavasarī pēc sīvām kaujām Ojārs Veide vairs neatgriezās latviešu leģionāru rindās un vēlāk nav atrasts.

Toreiz, pirms 24 gadiem, izjūtot nebeidzamu mīlestību un ilgas pēc brāļa aiziešanas, māsa Dr. Emma Irēne Groduma nolēma dibināt Ojāra Veides fondu, lai dotu iespēju kādam topošajam ārstam piepildīt brāļa sapni par augstākās izglītības iegūšanu un veicinātu medicīnas nozares attīstību.

Dr. Emma Irēne Groduma dzimusi Rīgā, 1916. gada 17. oktobrī. 1941. gadā viņa ieguva zobārstniecības diplomu Latvijas Universitātē un pirms izbēgšanas strādāja par zobārsti Rīgā. 1953. gadā viņa kopā ar vīru Vilhelmu Grodumu emigrēja no Lielbritānijas uz Kanādu, uz Saskačevanas provinci. Lai Kanādā strādātu par zobārsti, studijas bija jāsāk no jauna. Dr. Groduma izlēma, ka Saskačevanas Universitātē studēs nevis par zobārsti, bet iegūs doktora grādu neiroanatomijā un patoloģijā. Pēc grāda iegūšanas viņa publicēja daudzus zinātniskus darbus un nostrādāja par profesori Saskačevanas Universitātes mikrobioloģijas nodaļā līdz aiziešanai pensijā. 2007. gada 20. augustā Emma Irēne Groduma devās mūžībā.

Dr. Grodumas dibinātais Ojāra Veides fonds ir daudz palīdzējis Latvijas ārstiem viņu profesionālajā izaugsmē. Aizvadītajā gadā apritēja Ojāra Veides 100. dzimšanas diena, un ir tikai apbrīnojama māsas mīlestība, kas spējusi rast tik spēcīgu un paliekošu veidu kā saglabāt brāļa piemiņu. Mazā svecīte, kas iededzināta Ojāru Veidi pieminot, šajos gados ir pārvērtusies daudzu svecīšu mirgojumā un ir meklējama ikkatrā stipendiāta sirdī.

Paldies Ojāra Veides fonda valdei, vadītājam, asoc. prof. Jurim Lazovskim un valdes loceklēm, zobārstei Inesei Fludei un prof. Ingrīdai Šķetrei par sadarbības uzsākšanu!

 

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums