Tania S.Sweet piemiņas stipendija

Tania S.Sweet
Tania S.Sweet

Ar Tania S. Sweet iepazinos, kad viņa vairākkārt apmeklēja mūsu Bukskauntijas un apkārtnes latviešu evaģēliski luteriskās draudzes gadskārtējos tirdziņus. 2003. gadā Tania mani uzaicināja uz pārrunām savā mājā un mani lūdza uzņemties testamenta izpildītāja atbildību. Viņa arī vēlējās manus uzskatus, kurām labdarības organizācijām Latvijā viņa varētu atstāt mantojuma novēlējumus. Minēju Vītolu fondu, Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultāti, "Zvannieku mājas". Viņa pievienoja Sibīrijas Bērnu fondu, Kristapa Upelnieka fondu, "Dzīvnieku draugu", lai palīdzētu trūcīgiem studentiem, bērniem ar īpašām vajadzībām, trūcīgiem veciem ļaudīm, dzīvnieku patversmēm Latvijā un vairākām organizācijām ASV.

Tania kļuva mūsu draudzes locekle Kvēkertaunā un mūs regulāri atbalstīja. Uzzināju, ka Tania S. Sweet, dzimusi Sidorova, dzimusi 1925. gada 15. jūnijā Rīgā. Kopš 1950. gada viņas dzīve bijusi ļoti raiba. 1954. gadā viņa pabeidza ģimnāziju Karakasā, Venezuēlā, ar ļoti labām atzīmēm. No 1956. līdz 1958. gadam viņa studēja Heidelbergas Medicīnas skolā pediatrijas zinātnes, 1959. gadā mācījās Ņujorkas Braunas (Brown's) komercskolā grāmatvedību un biznesa mašīnas un savas iegūtās zināšanas 1961. gadā izmantoja grāmatvedības darbā Plūmera (Plumer Ltd.) kompānijā.

Pēc vairākiem Ēģiptē un Turcijā pavadītiem gadiem kopā ar ļoti turīgu amerikāņu vīru, kurš strādāja par inženieri eļļas laukos, pēc eksotiskiem ceļojumiem uz vairākām zemēm, ieskaitot Tuvos Austrumus un Ķīnu, Tania no 1974. līdz 1976. gadam turpināja savu izglītību Mersera (Mercer) apgabala koledžā Trentonā, Ņūdžersijas pavalstī, jo vēlējās kļūt par medicīnas māsu.

Pēc nelaimīgas šķiršanās 1977. gadā Tania beidza viena gada medicīnisko laborantu kursu un no 1978. līdz 2000. gadam strādāja Džonsona un Džonsona (Johnson & Johnson) pediatrijas produktu kompānijā. Viņa arī rūpējās par savām divām vecākām māsām - Mariju, kura dzīvoja kopā ar viņu Ņūdžersijā, līdz viņa 2002. gadā nomira, un Musju, kura dzīvoja Rīgā un nomira 2004. gadā.

Jau kopš 1991. gada Tania ik gadu 2-3 mēnešus vasarā pavadīja savā mīļajā dzimtenē Latvijā, kur viņa apceļoja daudzas vietas. Kopš Tania saslima ar krūšu vēzi, viņa ārstējās gan vietējās slimnīcās ASV, gan savos vasaras apciemojumos arvien biežāk vērsās pēc palīdzības Stradiņa slimnīcā un ARS un pavadīja daudz laika veselības atpūtas namos Jaundubultos pie Baltijas jūras. Tas viss tomēr vairs nelīdzēja - pārbraukusi no Latvijas ASV 2007. gada septembrī, viņa bija kritiski slima un nomira Trentonas slimnīcā jau nākamajā mēnesī, 19. oktobrī.

Savā dzīvē Tania bija ļoti patstāvīga, arvien dzīvespriecīga, inteliģenta, šarmanta, ļoti ticīga, līdzjūtīga, devīga. Viņa arvien alka redzēt kaut ko interesantu, piedzīvot kaut ko jaunu, skaistu, iemācīties kaut ko, kas dzīvē noderīgs. Tagad viņas pelni atdusas dzimtenē pie abām māsām.

Mācītājs prof. Dr. Arvīds Ziedonis

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums