Aleksandra Gāršas piemiņas stipendija

Aleksandrs Gārša dzimis Rīgā, 1935. gada 12. februārī. Viņa māte bija ārste, speciāliste bērnu slimībās un tēvs – jurists, Latvijas Sarkanā Krusta administratīvais direktors. Aleksandrs pieminēja vecākus ar cieņu un lepnumu. Ģimene atstāja Rīgu 1944. gadā, kad tuvojās sarkanarmija un piedzīvoja otrā pasaules kara pēdējos mēnešus Vācijā. 

Pēc kara kopā ar tēvu un māti dzīvoja DP nometnē Rietumvācijā, kur nobeidza nometnes latviešu pamatskolu. Ģimene emigrēja uz Austrāliju 1949. gadā un atsāka jaunu dzīvi Melburnā.

1953. gadā Alesandrs beidza Melburnas Universitātes ģimnāziju (University High School) ar uzslavu (honours) visos priekšmetos un ieguva valsts stipendiju (Commonwealth Scholarship). Izvēlējās studēt jurisprudenci, Melburnas Universitātē, iegūstot bakalaura grādu LL.B ar uzslavu 1958. gadā. Turpināja studijas un 1960. gadā ieguva BA bakalaura grādu (Bachelor of Arts) humanitārās zinātnēs ar augstu uzslavu starptautiskās attiecībās (International relations.)

Melburnas Universitāte piedāvāja iespēju akadēmiskai karjerai, bet Aleksandrs izvēlējās advokāta praksi. Pievienojās Melburnas firmai Kahn and Clahr 1962. gadā un pēc nedaudziem gadiem kļuva partneris firmā Kahn, Clahr and Garsa.

1979. gadā ieguva Notāra tiesības (Public Notary). 2005. gadā apbalvots ar Austrālijas ordeni OAM (Order of Australia Medal) par devumu notāra kapacitātē Viktorijas pavalsts valdībai un parlamentam . Izcilās vācu valodas zināšanas deva iespēju darboties kā juridiskam padomdevējam Vācijas konsulātam, tirdzniecības kamerai un valdības iestādēm. 

Bija plaši pazīstams Melburnas latviešu sabiedrībā. Deva divas Akadēmiskās runas Latvijas Universitātes gada svētkos. Uzņemts korporācijā Lettonia 1954. gada otrā semestrī un aktīvi darbojās vairāk nekā 60 gadus.

Aleksandrs pirmo reizi atgriezās Latvijā 1970. gadā. Pirmā Pasaules latviešu juristu kongresā 1990. gadā sniedza lekciju par cilvēku tiesību nodrošināšanu. Pēc neatkarības atgūšanās 1991. gadā palīdzēja Latvijas juristiem izprast Rietumu valstu likumu pamatus. Palīdzēja arī juristiem iegūt stipendijas, lai papildinātu zināšanas ārzemēs. Par šo darbu apbalvots ar Atzinības Krustu (3. šķ). 

Daudz gadus kā Latvijas Goda Konsuls Ziemeļu Kvīnslandē (North Queensland) Kērnsas (Cairns) pilsētā aktīvi atbalstīja māsu pilsētu projektu starp Kērnsu (Cairns) un Rīgu, cenšoties stiprināt kultūras, tirdzniecības, tūrisma un izglītības saites. Savās vasaras mājās Jorkīsnobā (Yorkeys Knob), netālu no Kērnsas, Aleksandrs ar kundzi Isabellu uzņēma Latvijas žurnālistus, māksliniekus.

Pēc neatkarības atgūšanās Aleksandrs ceļoja uz Latviju katru gadu. Pēdējos 20 gados ar Isabellu plaši apceļoja Eiropu, ASV, Kanādu, Dienvidameriku un Klusā okeāna salas. Mīlēja sauli un jūru un bija kaislīgs peldētājs. 

2018. gada 29. augustā Melburnā, Austrālijā Aleksandrs Gārša aizgāja mūžībā. Godinot aizgājēju, sieva Isabella aicināja ziedu vietā ziedot Aleksandra Gāršas piemiņas stipendijai - tā saglabājot atmiņā Aleksandra spilgto personību patriotismu un spožo karjeru. Paldies visiem ziedotājiem!

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums