Arnolda un Ilgas Matildes Vasarāju piemiņas stipendija

 
Arnolds un Ilga Matilde Vasarāji

Arnolds Vasarājs dzimis 1898. gadā Rīgā, bet uzaudzis Lejasciemā, Vidzemē. Ilga Matilde Vasarājs, dzimusi Krumbergs, dzimusi 1903. gadā Kalvenes pagastā pie Aizputes, Kurzemē. Jaunībā Arnolds bija brīvprātīgais Latvijas armijas karavīrs Brīvības cīņās pret Bermontu. Ilga Matilde dzīvoja Krievijā, jo viņas ģimene bija devusies bēgļu gaitās Pirmā pasaules kara sākumā.

Pēc Brīvības cīņām Arnolds apmeklēja Latvijas Kara skolu, iegūstot virsnieka pakāpi, vēlāk kļuva par aizsargu Valkas apriņķī, tad sekoja dienests Kuldīgas Aizsargu pulkā, komandējot militāro nodaļu lielajā pulkā. Arnolds Vasarājs bija Triju Zvaigžņu ordenis kavalieris. Otrā pasaules kara laikā viņš dienēja leģionā, vēlāk štābā Liepājā.

Ilga Matilde, atgriezusies Latvijā, absolvēja Liepājas 1. ģimnāziju, palīdzēja tēvam un mātei viņu saimniecībā, strādāja kantorī, bija aizsardze, kopā ar dzīvesbiedru apsaimniekoja dzirnavas. Kara laikā Ilga Matilde piedalījās Skrundas organizētajā pašpalīdzībā latviešu leģionāriem.

Tuvojoties kara beigām, ģimene devās uz Vāciju un dzīvoja vairākās Displaced Persons nometnēs. Apzinoties, ka atgriešanās Latvijā nebūs iespējama, viņi izceļoja uz Kanādu. Arnolds pašmācības ceļā apguva rough carpenter amatu celtniecībā. Ilga Matilde strādāja par privātmāju apkopēju un vēlāk par housekeeper slimnīcā. Abi allaž aktīvi iesaistījās trimdas latviešu dzīvē. Ģimenē tika uzaudzināti un izskoloti trīs bērni: Egons, Astrīda un Kārlis, vēlāk lielu prieku sagādāja mazbērni.

Arnolds aizgāja mūžībā 1983. gadā, Ilga Matilde – 1993. gadā Toronto. Visu savu mūžu viņi abi augstu vērtēja zināšanas un uzskatīja, ka jaunatnes izglītība ir gaišas Latvijas nākotnes pamats. Ģimene, papildinot viņu iekrātos līdzekļus, nodibināja Arnolda un Ilgas Matildes Vasarāju piemiņas stipendiju.

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums