Džeimsa Krogzemja piemiņas stipendija


Džeimss Krogzemis

Šo stipendiju, saņemot mantojumu, dibinājusi izcilā pasaules apceļotāja un rakstnieka radinieki. Stipendijas pamatā ir Džeimsa Krogzemja novēlējums Vītolu fondam 8535 EUR, kurus papildina radinieku Arvida Krogzema, Aināra Krogzema, Valda Vilcāna un Baibas Krogzemes-Mosgordas ziedojumi. Kopā saziedotie EUR 21 000 ļaus centīgiem un talantīgiem Alojas novada jauniešiem iegūt augstāko izglītību vides zinātnēs: bioloģijā, fizikā, ķīmijā.  Džeimss Krogzemis aizgāja mūžībā pagājušā gada pavasarī, maijā. Viņa 90. dzimšanas dienā, 9. decembrī tuvinieki viņa atdusas vietā Alojas kapsētā atklāja piemiņas plāksni un vienojās, ka Džeimsa Krogzemja piemiņa tiks saglabāta vēl kādā piemineklī – ziedojumā Latvijas jauniešu izglītībai, ziedojumā Latvijas nākotnei.

Džeimss Krogzemis Latviju atstāja agrā jaunībā, dodoties bēgļu gaitās. ASV universitātēs tika iegūtie trīs akadēmiskie grādi – ķīmijā, biznesa vadībā un ģeogrāfijā, kur aizstāvēta arī doktora disertācija, gan vairāku valodu, pasaules vēstures un kultūru zināšanas, kas tika pastāvīgi papildinātas, lasot un ceļojot visa mūža garumā. Zināšanu vērtības apziņa un vēlme atbalstīt talantīgus Latvijas jauniešus viņu ceļā uz izglītību savulaik rosināja Džeimsu kļūt par vienu no Vītolu fonda ziedotājiem. 

Mūža laikā apskatīta un iepazīta lielākā daļa pasaules. Divdesmit gadus Džeims Krogzemis nodzīvoja uz baržas “Klaidonis”, kura bija noenkurota Sēnas upē, Parīzē, netālu no Luvras. Tās bija viņa mājas un izejas punkts pasaules apceļojumiem. 2000. gadā viņš atgriezās Latvijā, Rīgā pavisam, bija biežs viesis pie radiem Vecumniekos un Rozēnos – tēva dzimtajā pusē, piedalījās Krogzemju dzimtas saietos Ausekļa muzejā – Ungurpils ,,Sīpolos”. Latvijā tapušas arī visas viņa uzrakstītās ceļojumu grāmatas. 

Pasaules braucējs un dzīves mākslinieks – tā viņu vērtē tuvinieki un draugi. Džeimsu Krogzemi raksturoja zinātkāre un dzīves enerģija, mobilizēšanās mērķa sasniegšanai, alkas pēc gara brīvības un drosme pieņemt radikālus lēmumus tās sasniegšanai, radošums, gara atjaunotne un, protams, dzimtās puses mīlestība. Sasniedzot savā dzīvē kādu jaunu virsotni, cilvēks ir laimīgs, taču ikkatra uzvara liek tiekties pēc arvien lielākiem sasniegumiem – tāda bija Džeimsa Krogzemja pārliecība. Viņa piemiņas stipendija būs atbalsts tiem Alojas novada jauniešiem, kam tiekšanās pēc allaž jaunām virsotnēm ir svarīgākais dzīves mērķis un uzdevums.

 

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums