Zelmas Brežinskis piemiņas stipendija


Zelma Grīnfelde-Brežinskis        

Zelma Grīnfelde dzimusi Jasmuižas pagastā, bet drīz ģimene pārcēlās uz Preiļiem, kur viņas tēvs Kārlis Grīnfelds bija vecākais policijas kārtībnieks. Pēc Preiļu pamatskolas beigšanas Zelma mācījās 1. Daugavpils ģimnāzijā. 1940. gadā ģimene pārcēlās uz Rīgu, un Zelma iestājās Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātē. Kārli Grīnfeldu Rīgā komunisti atrada, apcietināja, un viņš pazuda bez vēsts.

1943. gadā Zelma apprecējās ar arhitektūras studentu Jāni Brežinsku. Ģimenē piedzima meita Zane, bet Jānis tika mobilizēts leģionā. Zelma ar meitu devās uz Vāciju un tikai pēc laika uzzināja, ka arī vīrs pēc ievainojuma ārstējas kādā Vācijas slimnīcā. 1950. gadā Brežinsku ģimene pārcēlās uz Kanādu un apmetās Toronto. Vecāku galvenās rūpes bija nodrošināt meitai labu izglītību. Zane izcili beidza Toronto Universitātes matemātikas fakultāti un pēc dažiem gadiem kļuva par lielas apdrošināšanas firmas viceprezidenti.

Zelmai mūža nogalē lielu prieku sagādāja mazbērni un mazmazbērni. Zelma Brežinska aizgāja mūžībā 2008. gada 1. septembrī savā skaistajā mājā Skarboro klinšainajā krastā, pateikusi vīram Jānim: “Tagad es iešu atpūsties...”

2009. gadā Zane Stait-Gardner un Jānis Brežinskis dibinājuši Zelmas Grīnfeldes-Brežinskis piemiņas stipendiju. 

Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums