SOS stipendija /2018/

 
Mārtiņš Šķiņķis un Ingus Diķis

Ieraudzīt, saklausīt, pamanīt  –  sajust to mirkli, kad kādam nepieciešama palīdzība, savukārt citam ir labā griba un iespēja to sniegt. Saka, ka novēlota ir labdarība pret jau lūdzošo  –  ne katram pietiek spēka atzīt, ka nupat pienācis tas brīdis, kad turpmākais ceļš bez palīdzības kļūst teju neiespējams. Liela daļa sabiedrības pat nenojauš, cik materiāli smagos apstākļos daudzviet Latvijā dzīvo bērni un jaunieši, un viņu ikdiena vairs pat nav stāsts par sapņu īstenošanu, bet par elementāru ikdienas vajadzību apmierināšanu. Ik gadu Vītolu fonds saņem jauniešu pieteikumus atbalstam studijām augstskolās, un lielākoties viņu dzīves stāsti nespēj atstāt vienaldzīgu nevienu – tik daudz spēka un gribas ir bijis nepieciešams, lai sasniegtu to, ko citam liktenis ir dāvājis tāpat vien.

Šādu jauniešu atbalstam visgrūtākajās dzīves situācijās Vītolu fondā pavisam nesen ir dibināta "SOS stipendija". Ne velti tai dots šāds nosaukums – SOS sauciens allaž ir nozīmējis to, ka palīdzība ir nepieciešama tūlīt un nekavējoties. Jo nelaimē mēdz nokļūt ne tikai kuģi…

Stipendijas dibinātāji ir uzņēmuma "One Baltics" vadītāji Ingus Diķis un Mārtiņš Šķiņķis. Izlasot šī gada kandidātu smagos dzīvesstāstus, abi uzņēmēji bija satriekti par esošo situāciju un vēlējās atbalstīt jauniešus, kuri dzīvo nabadzībā un bez šī atbalsta nespētu nodrošināt pat savas ikdienas vajadzības. Šai Ingus un Mārtiņa  idejai pievienojušies jau vairāki citi uzņēmēji, un 2018./2019. studiju gadā stipendiju saņēmuši seši jaunieši no visas Latvijas, kuri līdzekļus izmantojuši tam, ko līdz šim nav varējuši atļauties: ārsta pakalpojumiem, izlaiduma izmaksām, studiju reģistrācijai, iestājoties augstskolā, ceļa izdevumiem, mācību materiālu iegādei. Un pats būtiskākais ir tas, ka šie jaunieši zinību jomā ir bijuši katrs savas vidusskolas "zelta fonds", un viņu panākumu atslēga, neskatoties uz sadzīves grūtībām, allaž ir bijusi apbrīnojama centība, gribasspēks un mērķtiecība.

Kāds stipendiāts savā vēstulē ziedotājiem raksta: “Vidusskolas absolvēšana, izlaidums ir viens no neaizmirstamākajiem brīžiem, jo atmiņas paliek prātā uz visu mūžu. Manuprāt, ikviens sapņo par šo dienu, būšanu kopā ar ģimeni un radiniekiem. Taču līdzi nāk arī atbildības sajūta un raizes, kur ņemt kaut minimālus līdzekļus, lai spētu šai pasākumā piedalīties. Man šādu līdzekļu trūka un likās, ka šie svētki man ies secen. Liels paldies SOS stipendijas izveidotājiem un ziedotājiem, jo tagad es pilnvērtīgi varēšu izbaudīt šo neatkārtojamo pasākumu un man nevajadzēs raizēties, ka kaut kam trūks līdzekļu. Šī stipendija tiešām dos iespēju man veiksmīgi pabeigt vidusskolu un iestāties izvēlētajā studiju programmā.”

Cita stipendiāte atzīst: “Kad uzzināju par SOS stipendijas piešķiršanu, biju neizsakāmi laimīga, jo izlaidumu laiks manā ģimenē vienmēr ir bijis grūts. Man ir vēl divas māsas, un šajos gados ir sanācis tā, ka ģimenē vai ik gadu ir kāds izlaidums, bet pēc tam jādomā, kā „savilkt galus” un tajā pašā laikā veiksmīgi nosvinēt gan vasaras saulgriežus, gan tuvojošās dzimšanas dienas (naudiņa nesanāk visam, ir jāizdara izvēles). Šogad šī stipendija bijā kā vismelnākā mākoņa zelta maliņa, jo mēnesi pirms tās piešķiršanas mana mamma, vienīgā ģimenes apgādniece, zaudēja darbu. Daļu no piešķirtās stipendijas līdzekļiem es atliku, lai apmaksātu reģistrācijas maksu, iestājoties augstskolā. Tā kā nedzīvoju Rīgā, nepieciešama būs arī ceļa nauda, kad braukšu iesniegt  dokumentus.”

Atbalsts īstajā brīdī ir pats labākais veids, kā aizsargāt to, kas ir visneaizsargātākais. Un labdarības jomā ir maz nejaušu cilvēku – šeit nonāk pēc sirds aicinājuma, ticot cēlam mērķim, nevis gaidot, ka kāds par to izteiks atzinību un pateicību.

Kaut kad, iespējams, mūsu valstī vairs nebūs salstošu un salkstošu cilvēkbērnu, taču līdz tam laikam acīmredzot vēl jāpagaida. Tāpēc ir labi apzināties, ka arī mums ir dāvāta iespēja būt kopā ar cilvēkiem, kuriem nav vienaldzīgi šādu jauniešu likteņi un kuri sniedz atbalstu tieši tajā brīdi, kad tas visvairāk nepieciešams. Un vēl allaž jāatceras, ka nākotne sākas tieši šodien, nevis rīt. Gan atsevišķa cilvēka, gan tautas, gan mūsu valsts nākotne.

Kā ziedot SOS stipendijai:

 
Nodibinājums "Vītolu fonds"
Reģ.Nr. 40008066477
Lāčplēša iela 75B, Rīga, LV-1011, Latvija
Mērķis: "Ziedojums SOS stipendijai" 
 
Konta numurs: LV48UNLA0050020101491
AS “SEB banka”
SWIFT:UNLA LV 2X
Kā mūs atrast?
Rīga, Lāčplēša ielā 75B, Pieņemšanas laiks: 8.00-16.00

Raksti mums